5. Ulusal Hemaferez Kongresi

23 Eylül 2010 - 26 Eylül 2010
Kaya Artemis Otel, Gazimağusa
Acente: 
SymCon

Değerli Meslektaşlarım,

Çok yakın zamana kadar kanserden ölüm nerdeyse kaçınılmazdı, ancak aferez teknolojilerinin ve destek tedavilerinin gelişmesiyle birlikte binlerce kanser hastası için daha fazla ve daha kaliteli yaşama ümidi doğmuştur. Dünyada 1990’lı yıllarda yaygınlaşmaya başlayan aferez uygulamaları, ülkemizde başlangıçta çok az merkezde yapılmaktayken, günümüzde 50’den fazla merkezde, yılda 50.000’nin üzerinde ve çok sayıda farklı işlem yapılmaktadır. Günümüzde, doğru endikasyon ile yapılmış olan terapötik aferez uygulamaları ile %90’lara varan başarı elde edilmektedir. Başka bir açıdan da bakıldığında başta hematoloji ve onkoloji olmak üzere nöroloji, nöroşirürji, dermatoloji, endokrinoloji, romatoloji, nefroloji, yoğun bakım, immünoloji, kardiyoloji, göğüs cerrahi, gastroenteroloji, acil tıbbı, mikrobiyoloji ve klinik infeksiyon gibi bilim dallarını ilgilendiren ve bazı hastalıkların tedavisinde kür sağlayan aferez son yıllarda olmazsa olmaz bilim dalı haline gelmiştir.

Derneğimizin amacı ülkemizde hemaferez ile ilgili bilim dalları arasındaki ortak alanda bilgi iletişimini sağlamak, bu alandaki çalışma ve araştırmaları geliştirmek, desteklemek ve Türk hemaferezisinin uluslararası bilimsel camiada en iyi şekilde temsil edilmesini sağlamaktır.

Derneğimiz 5. Ulusal Hemaferez Kongre’sini 23 – 26 Eylül 2010 tarihleri arasında Kıbrıs’ta gerçekleştirmekten gurur duyacaktır. Son ulusal kongremizde başlattığımız bilimsel açılımın devamı şeklinde içeriğini zenginleştirdiğimiz kongremizde aferez, hücresel tedavi ve transfüzyonla ilgili güncel bilimsel gelişmeler tartışılacaktır. Kullanıcılar için hazırlanmış olan ayrı bir bilimsel program bu toplantıdaki yeniliklerden biri olacaktır. Alanında uzman yabancı konuşmacılar, yurtdışı katılımcıları ve bilim teşvik ödülleri de her zamanki gibi kongremize ayrıca renk katacaktır.

Tıbbın tüm alanlarının ilgi duyacağı kongremizde sizleri de aramızda görmek dileğiyle.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Osman İlhami ÖZCEBE
Kongre Başkanı